Aktuality + Covid: moje sdílené info 

(tyto sdělení si ověřte i jinde, neberu žádnou odpovědnost, vše je pouze informativní)

CHORVATSKO - VIS 11. - 21. 06. 2021 

Připravujeme se na další potápění okolo ostrova Vis. Tradičně na základně v Komiži. Současná nejistá Coronová situace s cestováním nás nenechá plánovat dlouho dopředu. Vše je v rukou božích a naší i chorvatské vlády. MÁME PLNO

Kypr 31. 05. 2021

 
  • Při příletu na Kypr musí cestující doložit, že nejdéle 72 hodin před odletem absolvoval PCR test, a vyplnit elektronický formulář. Další PCR test má povinnost podstoupit po příletu na vlastní náklady. Výjimku mají plně očkovaní lidé, svůj certifikát ale musí nahrát v angličtině do elektronického formuláře.
  • Všechny přechody mezi jižní a severní částí Kypru jsou uzavřené. Obchody sice běžně fungují, na všech místech se ale vyžadují roušky. Platí také zákaz nočního pohybu mezi 24. a 5. hodinou. Od začátku června by se měly otevřít i vnitřní prostory restaurací nebo kaváren. Místa pro kempování ale zůstávají mimo provoz.
  • Při návratu veřejnou dopravou do Česka musí cestovatelé vyplnit příjezdový formulář, podstoupit antigenní (ne starší 24 hodin) nebo PCR test (ne starší 72 hodin) před cestou a následně setrvat nejdéle pět dní v samoizolaci, kterou ukončí dalším PCR testem. Očkovaným osobám – nejméně 22 dní po první dávce – a lidem, kteří v posledních 90 dnech prodělali koronavirus, stačí vyplnit příjezdový formulář.
  • Při individuální cestě není povinné se před návratem testovat.
18. 05. Ti, kteří mají obě dávky vakcíny

Naočkovaní cestovatelé mají při cestě do Chorvatska i při návratu velkou výhodu. Ke vstupu do země stačí potvrzení o očkování. Zároveň je podmínkou, že od absolvování poslední dávky musí uplynout alespoň 14 dní. Při příjezdu do Česka se nemusí prokazovat negativními testy, ani nemusí být v povinné karanténě.

Rakousko plánuje od 19. května razantní rozvolnění protikoronavirových opatření. Dotknout by se měla i Čechů, kteří by od tohoto dne mohli do alpské země přijíždět bez povinnosti absolvování desetidenní karantény, píše server Kurier.at. Turisté přijíždějící z Slovenska a České republiky nemusí do povinné karantény a bude jim stačit buď potvrzení o tom, že jsou očkovaní, nebo že v posledním půlroce prodělali covid nebo mají negativní test.

SRÍ LANKA únor - rok ?

    Vím jak je těžké, v dnešní době, připravovat do budoucna nějaké akce. Nejhůře je to s cestováním do zahraničí. V našem případě co nejdále na Východ. Ať už je to Indonésie, Mikronésie či aktuální Srí Lanka.
Při mé poslední cestě na Srí Lanku jsem se velice dobře domluvil s majitelem jednoho resortu a pro naši skupinu mám rezervovaný celý resort na únor s předběžnou domluvou, že tento termín první půlky února bude stále rezervovaný pro Respodiving.cz i v dalších letech. Věřím a doufám, že budeme konečně moci objevovat krásy a výhody tohoto skvělého ostrova Cejlonu. Již nyní přijímám přihlášky na tuto akci s tím, že zatím nebudu vybírat žádnou zálohu, protože nevíme co bude po Novém roce. 
Akce je vhodná pro potápěče, šnorchlaře, cestovatele i jejich doprovody. Výhodou je to, že celý resort si obsadíme a je na nás, jaký program budeme mít.
Předpokládané náklady (pokud nějak nevyletí cena letenek) je cca: potápěč s 10 ponory, polopenzí a letenkou 40.000,- Kč, nepotápěč s polopenzí a letenkou 32.000,- Kč.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Přátelé potápěči. 
    Vytvořil jsem tuto záložku z mnoha důvodů. Poslední dobou několika let jsme se soustředili více na sociální sítě typu Ksichtbuk apod. Rychlá komunikace, rychlé zprávy a informace, ale také rychlé zapomnění těchto informací. Na webovky se nějak zapomíná a čtou se sporadicky.
    V současné době množství zákazů a podmínek nevhodných pro život, podnikání a také potápění nám ztrpčuje život. My to ale přečkáme, protože jsme potápěči zvyklí překovávat kdejaké nesnáze. Už v prvních hodinách potápěčského kurzu jsme se učili (a dodnes se tím řídíme), že nejhorší průšvih je panika. Tuto situaci zvádáme v klidu. Mnozí maji sice absťák z nedostatku ponorů, hlavně ponorů  ve slané vodě. Využijme této doby k revizi a kontrole své potápěčské výstroje. Až to bude možné, tak jistě v klidu s výstrojí, na kterou se můžeme polehnou, vyrazíme do našich oblíbených lokalit. Ať jsou to naše krásné lomy, nebo vzdálené zahraniční lokality. Většina z nás přišla o plánované zahraniční cesty, ale co se dá dělat. Hlavně, že to přežijeme. Naši přátelé v zahraničí, i u nás, se těší na naši návštěvu a co si budeme povídat, také na naše tvrdě vydělané valuty.
    Doba je nevlídná k podnikání a o to více mě velice mile překvapila reakce mnoha potápěčských přátel, kteří se ozvali s finanční pomocí formou zakázek. Pokud si budeme vzájemně zadávat zakázky, tak se více stmelíme a všichni na tom vyděláme, tím nemyslím pouze finance, ale hlavně to stmelí komunitu potápěčů.
...... Pokračování příště........
 
Standa /26. 03. 2020 /
 

POTÁPĚNÍ NA TRUK LAGOON - Respodiving.cz

Už v roce 2010 jsme začali snít o potápění na této skvělé vrakové lokalitě. Vždyť, kde jinde je pod hladinou tolik válečných vraků se zajímavou historií z II. Světové války. Začali jsme dávat dohromady skupinu technických vrakových potápěčů. Hledání vhodných informací bylo vcelku lehké, protože na Truku se potápěla před námi pouze jedna skupina vedená Petrem Gavorou. Cesta byla již prošlápnutá, ale postupem času jsme zjistili, že se doba rychle mění a vše se už zařizuje trošku jinak.

Nicméně jako seznámení jsme vyrazili do Jihočínského moře na ty nejlepší vraky britského námořnictva, HMS Repulse a HMS Prince of Wales. Dodnes jsou to pro nás ty nejlepší vzpomínky a ve světě vrakových potápěčů ceněná zkušenost. Vraky jsme viděli ještě neporušené od vykradačů vraků z Číny a Vietnamu. Mám tu čest být ve společnosti potápěčů, kteří se zde potápěli, nebo tu mají příbuzné z řad námořníků. Při těchto ponorech se dopilovaly detaily našeho výjezdu na Truk.

První naše výprava do vrakového ráje – Truk Lagoon byla v dubnu 2011. To jsme byli na plovoucí základně, lodi Thorfinn.  Tady jsme teprve poznali, co to je plné moře vraků. Ubytko přímo uprostřed lokality, voda 27 – 30 °C, slušná viditelnost a žádné proudy. Co víc si přát, můžeme se věnovat pouze ponoru a vrakům. Při první návštěvě vidíme to nejzajímavější, celkem 18 skvělých vraků, ale nemůžeme vidět vše. Takže věta: „Sem musím znova přiletět a vidět víc a pořádně.“ je běžná u všech potápěčů. Postupně jsem na Truk přiletěl, zatím jedenáctkrát. Viděl jsem celkem 34 vraků a udělal zde k dnešnímu dni 237 ponorů. Stále se sem budu rád vracet. Na každém ponoru najdu něco nového a stále je co objevovat.

Vyzkoušel jsem několik bází, Thorfinn, Truk Stop Hotel, Blue Lagoon Resort a nakonec jsem zůstal zakotven v BLR. Zde se vyrovná servis, ubytko, okolí i příjemný personál. Ale lidé jsou skvělí na každé bázi. Jsou to milí a ochotní lidé. Prostě „Pacific people.“

…..Pokračování příště……

Standa /30. 03. 2020/

Mikronésie – Chuuk (Truk Lagoon)

Trošku delší úvod do oblasti potápění na Truku. 

Federativní státy Micronesie. (Chuuk, Kosrae, Pohnpei, Yap)

Roku 1914 bylo území obsazeno Japonskem. Za II. Světové války byla na Truku zřízena jedna z největších námořních základen japonského námořnictva. Název Truk se používal od vlastnictví ostrovů Německem, zůstal i po dobu japonského vlastnictví a po válce se vrátili k názvu Chuuk.

V potápěčské komunitě se stále používá jméno Truk Lagoon. A tak kdekoli narazíme na pojmenování, používají se oba názvy.

OPERACE HAILSTONE 17. – 18. 02. 1944

Série amerických leteckých a námořních útoků proti japonské základně na atolu Truk ve dnech 17. – 18. února 1944

 Počátek útoku 17. února 1944

Ve čtvrtek 17. února 1944 za svítání odstartovalo, ve vzdálenosti 90 mil severovýchodně od Truku, 72 amerických stíhacích letounů. Ve vzdušných soubojích zničily 30 japonských letadel a dalších 40 rozstřílely na zemi. Na mateřské lodě se vrátily pouze Hellcaty. Poté dorazily na místo střemhlavé a torpédové bombardéry a vzaly si za cíl japonská letitě na ostrovech Moen, Param a Fefan a asi 50 obchodních lodí v laguně.

 Začátek masakru konvoje 4215

V 5:04 objevily torpédové bombardéry z letadlových lodí USS Yorktown, USS Interpid, USS Bunker Hill a USS Cowpens skupinu japonských lodí (konvoj 4215) snažících se uniknout na sever a zaútočily na ně. Jádrem svazu byl pomocný křižník Akagi Maru eskortovaný školním křižníkem Katori, torpédoborci Maikaze a Nowaki a minolovkou Shonan Maru č. 15 do Jokosuky.

Na palubě Akagi Maru bylo kromě posádky i 617 uprchlíků. Při útoku byl křižník Katori těžce bombardován a zasažen i torpédem a Maikaze utrpěl menší poškození. Akagi Maru byl rovněž bombardován, ale neutrpěl větší poškození. Nejméně jeden letoun byl sestřelen. Další americké letecké útoky se už soustředily výhradně na něj. V 7:30 byly japonské lodě napadeny skupinou letadel z letadlových lodí YorktownEssex a Cabot. Ty zasáhly Akagi Maru jednou bombou do předního nákladového prostoru č. 2 a způsobily lodi těžké poškození. Během třetího leteckého útoku v 9:10 utrpěl Akagi Maru přímý zásah pumou, která pronikla do nákl prostoru č. 5, na pravoboku, zapálila palivo v sudech a způsobila katastrofální požár. V 9:55 další bomba zasáhla prostor č. 5 na levoboku. Po tomto zásahu Akagi Maru ztratil chod a zůstal bezmocně driftovat ve vlnách. Požár se mezitím dostal ke skladištím střeliva a lodí otřáslo několik mohutných explozí. V 10:30 nařídil kapitán Kurosaki opustit loď. Většinu posádky vzal na palubu školní křižník Katori (a později s ní klesl ke dnu) a bezvládnou loď potopily v 10:47 doprovodné lodě v severním příjezdu do laguny. Zahynulo 788 námořníků včetně velitele a 512 uprchlíků (později se zbytek svazu stal terčem útoku amerických hladinových lodí).

Útok na vojenské lodě ve vodách atolu

Dalšího úspěchu dosáhly letouny z letadlových lodí Bunker Hill a Cowpens 35 mil západně od Truku, kde napadly ve třech vlnách lehký křižník Naka. První dvě vlny loď sice vůbec nezasáhly, ale při útoku třetí vlny byl Naka zasažen torpédem a následně pumou, po jejímž výbuchu se rozlomil na dvě části. Zahynulo na něm asi 240 členů posádky. 210 lidí včetně kapitána Sutezawy zachránily strážní čluny. Další letouny zasáhly torpédem do strojovny torpédoborec Tachikaze, který se potopil zádí napřed v atolu Kuop, jež začíná asi 2 míle jižně od Truku. Počet přeživších není znám, ale ztráty posádky byly těžké. Piloti z letadlové lodi USS Enterprise zasáhli torpédem torpédoborec Fumitzuki, který ztratil chod a začal se pomalu nořit pod hladinu. Posádka bezvládnou loď opustila a remorkér se ji snažil odtáhnout, ale po několik hodinách, musel veškeré pokusy vzdát. Poškozen byl i pomocný Sub-Chaser No. 20.

 Letadla proti transportním lodím

Za svítání zaútočila část letadel z Intrepid na kotviště 4. flotily u východního pobřeží ostrova Dublon. První z letounů zasáhl bombou důstojnickou jídelnu na transportní lodi Aikoku Maru (ex pomocný křižník) a v krátkém sledu zasáhly loď další tři bomby. Na lodi se po zásahu začal rychle šířit požár. Během dalšího útoku asi v 8:30 zasáhl bombardér typu Grumman TBF Avenger leteckým torpédem příď Aikoku Maru. V nákladovém prostoru č. 1 explodovala munice, naložená o den dříve. Na lodi bylo nacpáno v provizorních kajutách i 600 vojáků 1. obojživelné brigády. Obrovská exploze rozmetala celou přední část lodi až k můstku a zničila i útočící bombardér. Tlaková vlna z výbuchu v jednom momentu zabila stovky vojáků zdržujících se ve svých kajutách. Transportní loď se potopila během jediné minuty. Zahynula většina posádky včetně velitele a asi 945 námořníků a vojáků. Masakr přežilo pouze 86 lidí.

Bombardérům Avenger z USS Bunker Hill se podařilo zasáhnout rovněž dopravní loď letadel Fujikawa Maru u ostrova Eten, kam právě dopravila 30 bombardérů Nakajima B6N – Tenzan „JILL“. Posádce se ale podařilo loď udržet na hladině a vyložit ještě 250 tun nákladu.

V 9:00 zaútočily bombardéry z letadlové lodi USS Yorktown v doku u ostrova Fefan na transportní loď Kijozumi Maru (ex pomocný křižník), která byla už těžce poškozená po útoku americké ponorky z 1. ledna, a zasáhly ji torpédem. Asi v 13:30 zasáhli piloti z USS Enterprise několika bombami lodní můstek a loď klesla ke dnu. Zahynulo 43 námořníků včetně velitele.

V 12:50 napadlo pět střemhlavých bombardérů Curtiss SB2C Helldiver a torpédové bombardéry Avenger z USS Bunker Hill na kotvišti 6. flotily jihozápadně od ostrova Uman z větší části vyloženou transportní loď Amagisan Maru a zasáhlo ji jednou bombou a později dvěma torpédy před můstkem na pravoboku. Loď zachvátily plameny a hustý černý dým z vybuchujících sudů s leteckým benzínem. Po 15 minutách se Amagisan Maru začala potápět.

 Japonská odveta

Japonci dokázali vyslat proti TF 58 jen sedm torpédových letounů. Jeden z nich však těžce poškodil leteckým torpédem letadlovou loď USS Intrepid, jež byla vyřazena ze služby na několik měsíců. Navíc zahynulo 11 námořníků a 17 dalších bylo zraněno.

 Konec konvoje 4215

Krátce po poledni uspořádala hon na několik japonských lodí, které se snažily uniknout severním směrem, operační skupina TG 50.9 složená z bitevních lodí USS Iowa a USS New Jersey, letadlové lodi USS Cowpens, těžkých křižníků USS Minneapolis a USS New Orleans a čtyř torpédoborců pod velením admirála Raymonda A. Spuance.  Boj začal asi ve 13:00 ve vzdálenosti 40 mil severozápadně od atolu, když torpédoborec Maikaze vypálil ze vzdálenosti 7 000 yardů salvu torpéd, která naštěstí neškodně proplula mezi oběma bitevními loděmi. Pak se Maikaze dostal do křížové palby těžkých křižníků Minneapolis a New Orleans, začal hořet na zádi, kde pravděpodobně vybuchlo jedno skladiště střeliva, a ve 13:43 klesl s celou posádkou ke dnu. Bitevní loď USS New Jersey pak zničila pětipalcovou baterií na levoboku minolovku Shonan Maru č. 15. Bitevní loď Iowa se mezitím zaměřila na zmrzačený školní křižník. Katori sice vypálil na Američany torpéda, ale žádné nezasáhlo (stejně neúspěšný byl i torpédový útok amerických torpédoborců). Po čtvrté salvě Iowy začal japonský křižník hořet, o 11 minut později se převrátil na levobok a zádí napřed se potopil. V místě, kde se Katori potopil, byla poté údajně zpozorována velká skupina trosečníků, avšak Američané nevylovili nikoho. Uniknout dokázal pouze torpédoborec Nowaki, i když po něm obě bitevní lodě pálily do poslední chvíle těžké granáty. Později Nowaki dorazil do Jokosuky. Pak jedna z amerických lodí zpozorovala o něco jižněji další malou loď a k jejímu zničení byl určen torpédoborec USS Burns, který Sub-Chaser No. 24 brzy dohonil. Přestože japonská loď neměla v nerovném boji žádnou šanci, zahájila ihned palbu svým jediným třípalcovým dělem. Nakonec se rozstřílený Sub-Chaser No.24 zádí napřed v 16:55 potopil. Na hladině plavalo asi 50-75 Japonců, ale mnozí z nich zvolili raději smrt. USS Burns nakonec vzal na palubu kvůli identifikaci lodě jen 6 mužů.

 Druhý útok na vojenské lodě ve vodách atolu 18. února 1944

V pátek 18. února 1944 americké palubní letouny opět útočily nemilosrdně na japonské cíle v atolu Truk a jeho okolí. Torpédoborec Fumizuki, poškozený předchozího dne, se navzdory pomoci torpédoborce Macukaze a cílové lodi Hakači (obě lodě utrpěly během záchranné operace střední poškození od pum, jež dopadly v těsné blízkosti) stejně během noci potopil. Zahynulo 29 mužů, ale většinu posádky včetně velitele se podařilo dostat do bezpečí. Skupina letadel z USS Yorktown si vybrala jako cíl ze severu do laguny připlouvající torpédoborec Oite, na jehož palubě byla i posádka lehkého křižníku Agano, který torpédovala 16. února severně od atolu ponorka USS Skate, a jeden Avenger ho zasáhl torpédem do středoboku těsně za můstek. Oite se okamžitě rozlomil a zmizel pod hladinou. Nikdo z 523 trosečníků zachráněných o 2 dny dříve nepřežil. S rozervanou lodí šlo ke dnu i 172 členů posádky včetně velitele. Zachránilo se jen asi 20 mužů. Další letouny potopily Sub-Chaser No. 29. Přesný čas jeho potopení ale není znám.

 Letadla opět proti transportům

Střemhlavé bombardéry z letadlové lodě USS Essex zasáhly u ostrova Eten těžkou bombou transportní loď Fudžikawa Maru, poškozenou už předchozího dne. Loď zachvátily plameny, ale nepřestávala pálit ze všech hlavní. Po tomto útoku se Fudžikawa Maru začala plnit vodou a pomalu se po zádi nořit pod hladinu. Ránu z milosti ji zasadily dva torpédové bombardéry z lehké letadlové lodi USS Monterey, které zasáhly loď torpédem, jež explodovalo u středoboku na pravé straně trupu a střepiny zasáhly zadní část můstku. Následovala silná exploze a v 7:15 se loď v plamenech potopila.

 Bilance ztrát

Celkem potopily americké letouny při 30 náletech u Truku lehký křižník Naka, pomocný křižník Akagi Maru, torpédoborce TachikazeOite a Fumitzuki, dvě plovoucí základny ponorek (Heian Maru a Rio de Janeiro Maru), dva stíhače ponorek, dopravní loď letadel Fujikawa Maru a dva ex pomocné křižníky (Aikoku Maru a Kijozumi Maru). Dále kleslo ke dnu pět tankerů (Fujisan MaruHanakawa MaruHojó MaruTonan Maru č. 3 a Shinkoku Maru) a 19 transportních lodí (Amagisan MaruGosei MaruHoki MaruHokujó MaruKensho MaruReijó MaruSan Francisco MaruSankisan MaruSeiko MaruMomogawa MaruNagano MaruNippo MaruMacutani MaruUnkai Maru č. 6Yamagiri MaruYubae MaruZukai MaruTacuha Maru a Taihó Maru), které měly celkem 137 100 BRT. Bylo zničeno 250 japonských letadel. Na paluby mateřských letadlových lodí se nevrátilo 25 amerických strojů.

......Pokračování příště.....

Standa /30. 03. 2020/