Egypt - Silvestr - Severo-jižní safari 29. 12. 2018 - 05. 01. 2019

****PRO MALÝ ZÁJEM JE ZRUŠENO****

Cena: 24.200,- Kč
 
Přihlášky: standa@respodiving.cz

Safari vhodné pro vrakové i rekreační rybičkové potápěče, ale také i pro méně zkušené potápěče kombinující potápění na nejlepších vracích a útesech v severní části Rudého moře - včetně jednoho z nejproslulejších vraků na světě – Thistlegormu, nezrádnějšího útesu v Rudém moři – Abu Nuhas se čtyřmi vraky a unikátních útesů v chráněné oblasti Ras Mohamed, s potápěním v oblasti Safagy. Zde se nachází další atraktivní a zároveň tragický vrak trajektu Salem Express, ale i jedny z  nejkrásnějších korálových reefů v Egypt - Abu Kefan, Panorama Reef...

ORIENTAČNÍ ITINERÁŘ:

1. den: přílet do Hurghady, transfer z letiště na jih do přístavu (cca 10min.), nalodění kolem 12hod či dle připravenosti lodě. Pokud to bude vzhledem k předchozí plavbě možné a loď bude připravena je možné za příplatek 25Euro/os vyplout a potápět už tento den

2. den: start směrem na sever, kontrolní ponor na El Fanous nebo Shaab El-Erg - obě tyto lokality jsou proslavené častým výskytem delfínů ale i pěknými korálovými zahradami na jejich severní straně, přesun k útesu Abu Nuhas, který se stal osudný mnoha lodím: ponor k vraku  Giannis D (velké nákladní lodi umožňující bezpečné penetrace celé zadní nástavby včetně strojovny) a Carnatic (nejstarší, velmi zachovalý vrak z r. 1869), přes noc kotveni u reffu Abu Nuhas – noční ponor či přejezd k Sinaji.

3. den: ranní potápění na Abu Nuhas - vraky nákladních lodí Sea Star a Kimon, odpoledne přesun na

Shaab Ali –  potápění na jednom z nejlepších vraků světa – Thistlegormu (válečné nákladní lodi potopené při německém leteckém útoku i s celým nákladem vojenského materiálu – lokomotivy, voj. a obrněná auta, zbraně, munice, výstroj pro pěchotu a další), podvečerní a noční ponor na Small Crack – členitý reef s mělkými korálovými zahradami… Pokud to podmínky dovolí tak je možné absolvovat nezapomenutelný noční ponor na tomto vraku

4. den - přeplavba z Thistlegormu do oblasti Safagy, po cestě Abu Nuhas, Shaab el Erg, Umm Gammar atd. Noční ponor na Abu Hashish nebo ještě jižněji.

5. den: ranní ponor na Abu Kefan - pravděpodobně nejkrásnější reef v Safaze ovšem často velmi náročný s možností silných proudů, Tento reef má klasický doutníkovitý tvar od S k J a padá prudce do velkých hlubin. Severní i jižní plato překypuje životem a vyčnívá z nich několik korálových bloků, které jsou útočištěm stovek drobných rybek přitahujících větší predátory. 

Salem Expres - silným zážitkem pro vyznavače vrakového potápění je návštěva vraku egyptského Titanicu – trajektu, který ztroskotal při přepravě poutníků z Mekky do eg. přístavu Safaga. Při této nehodě zde během několika minut zahynulo dle neoficiálních odhadů více než 1000osob a dodnes je toto místo tichým pomníkem této velké tragédie, přesun na odpolední a noční ponor na Shaab Shahr, na jehož vnější straně se nachází vrak dalšího trajektu - Al Kahfain/ Poseidonia. V případě zájmu, pokud to místní úřady povolí je možné zařadit do programu třetí.vrak trajektu v této oblasti - El Arish El Tor - potopený jen cca 1nm od Salemu. Jeho historie není naštěstí tak pohnutá. Po požárukterý se podařilo uhasit, byla loď zakotvena nedaleko místní loděnice a zde zůstala až do svého samovolného potopení. Nyní se leží na levoboku v hloubce 18-35m a v jeho vnitřních částech pořád můžete spatřit původní vybavení

6. den: Panorama reef – jeden z nejznámějších reefů v oblasti Safagy. Jedná se o 400 m dlouhý, oválný reef vynořující se k hladině z velké hloubky. Za dobrého počasí nabízí možnost nádherných driftových ponorů se zahájením na severním platu. Během nich můžete spatřit rejnoky, velké tuňáky i žraloky.  Odpoledne Middle reef, Hal - Hal či další z nádherných reefů v oblasti Safagy, noční ponor na Tobia Arba nebo Abu Hashis

7. den: poslední 2 ponory na reefech Ras Disha a Abu Hashish – nádherné členité korálové zahrady, občasný výskyt delfínů. Návrat do Hurghady.

8. den: odlet do ČR

!!!Tento program je pouze orientační - může být změněn na základě dohody účastníků akce, vlivem povětrnostních podmínek nebo z rozhodnutí kapitána lodi a pot. průvodce!!!

 

Cena safari zahrnuje:

 • letenku Praha – Hurghada – Praha (Zajišťuje CA Ing. Pavel Šenk jakožto provizní prodejce CK garantující daný charterový let. Za poskytované služby ručí přímo letecká společnost nebo garant letu)
 • 6-ti denní potápění (2-4ponory denně) na plně vybavené pot. lodi s posádkou a divemasterem, kompresory, generátory, čluny...
 • ubytování ve dvoulůžkových kajutách na lodi
 • plná penze během pobytu na lodi včetně nealko nápojů
 • zapůjčení potápěčské lahve (12L) a olov (opasek vlastní)
 • transfery v Egyptě - z a na letiště
 • pokud se nebude 1. nebo 7. noc spát na lodi- ubytování v hotelu
 • Respodiving - bonus: tiskové materiály k lokalitám a vrakům
 • Váhový limit na běžně sjednávané letenky je 23 kg + 5kg příruční zavazadlo (může se změnit dle podmínek letecké společnosti)


Cena nezahrnuje:

 • přednostní rezervace horních kajut 1000 Kč/kajuta
 • bakšišné posádce 40 Euro/os.
 • palivový připlatek 30 Euro/os.
 • egyptské vízum (25USD)
 • poplatek 20 Euro/os. za výjezd již 1. příletový den - po dohodě účastníků akce. Vyplutí 1. den Vám oproti běžnému programu umožní absolvovat 2-3 ponory navíc. Tato částka kryje jen náklady na povolení a posádku při této extra službě.
 • nitrox do 32% - 5€/lahev,
 • 15L láhve – 30€/týden, dvojče 2x12L – 50€, stage láhve – 10€/týden bez postrojů, 15€/týden s postroji
 • kurzy potápění 
POZOR !!!!
Používání WIFI zařízení v Egyptě (drony, dálkově řízeně kamery a teleskopy)

Cestujícím, kteří přicházejí do Egypta přes jakékoliv egyptské letiště, není dovoleno přivést s sebou nebo vlastnit žádnou z výše uvedených věcí. (Vyjímečně je možné  pouze po obdržení povolení od příslušného orgánu Ministerstva obrany). V případě porušení hrozí odsouzení na dobu 1-5 let a také finanční pokuta  včetně zabavení věcí.