Filipíny

Filipínská republika
Hlavní město: Manila
Počet obyvatel: 80 mil.
Rozloha: 300 000 km2 
Měna: 1 filipínské peso (PHP) = 100 sentimů
Úřední jazyk: pilipino

Obyvatelstvo
Asi 96% obyvatelstva tvoří mladomalajští Filipínci. Zbytek jsou příslušníci velkého množství menšin, například staroindonésané, staromalajci, Číňané, Indové i černoši. Kolem 84% Filipínců je římskokatolického vyznání, které je doplněno různými pohanskými zvyky. Dále jsou zde protestanti a muslimové. Lidé žijí převážně v pobřežních nížinách. Filipíny jsou lidnatou zemí s 2% ročním přírůstkem obyvatel. Asi čtvrtina obyvatel Filipín žije pod hranicí chudoby a je zde 10% nezaměstnanost.

Ekonomika
Zemědělství představuje 22% hrubého domácího produktu a je obživou pro téměř polovinu obyvatel. Pěstuje se zde kukuřice, batáty, maniok, cukrová třtina, podzemnice olejná, kokosové ořechy, káva, citrusy, zelenina, pomeranče, citróny, ananasy, banány, papaya a tabák. Nejdůležitější plodinou je však rýže. Obyvatelé se věnují také chovu skotu, koz, prasat, koní, buvolů a drůbeže. Průmysl tvoří 31% HDP. Filipíny jsou bohaté na zásoby nerostným surovin, těží se zde černé uhlí, hnědé uhlí, ropa, zemní plyn, železná ruda, mangan, chrom, měď, zinek, zlato, stříbro, fosfáty, rtuť a molybden. Nutný je dovoz surové ropy, chemikálií, železa a oceli. Země vyváží oděvy, elektrotechnické výrobky, kokosový olej a minerály. Mezi odběratelské země patří USA, Japonsko, Nizozemsko, Singapur či Taiwan.

Dějiny a kultura
Ve 13. století byl na ostrovy donesen islám, který se zde rozšířil. Roku 1521 ostrovy objevila španělská výprava vedená mořeplavcem Fernão de Magalhãesem. Filipíny se tak od roku 1571 staly španělskou kolonií. Španělská nadvláda skončila až roku 1898, kdy si Filipínci vybojovali nezávislost. V letech 1901-1942 zemi ovládalo USA, následně byla obsazena Japonci a roku 1946 se konečně stala samostatnou republikou. V 80. letech vypuklo v zemi k ozbrojenému povstání, od roku 1986 začalo docházet k demokratizaci. Roku 1992 Američané na ostrovech zrušili své poslední vojenské základny, tak skončila jejich stoletá vojenská přítomnost. Od roku 2000 mají islámští povstalci na svědomí několik únosů, zejména evropských občanů a proto Filipíny nepatří mezi nejbezpečnější turistické lokality. Hrozí zde útoky muslimských extrémistů a na některých místech v zemi dochází k vojenským operacím filipínské armády proti separatistům.

Geografie
Tento ostrovní stát najdeme v jihovýchodní Asii a je omýván Filipínským, Jihočínským, Suluským a Celebeským mořem. Filipíny jsou tvořeny asi 7100 ostrovy, z nichž je asi 800 obydleno. Největšími ostrovy jsou Luzon a Mindanao. Souostroví se nachází v tektonické oblasti a na ostrovech je několik činných sopek. Největší z nich je Apo měřící 2954 metrů nad mořem.  Mezi další známé sopky patří Pinatubo, která svou sílu ukázala naposledy v roce 1991 a turisticky oblíbený Mayon Volcano s výškou 2462 metrů. Převážnou část povrchu zaujímají vysočiny pokryté borovicovými lesy. Nížiny najdeme pouze u pobřeží či v údolích řek. Je zde vlhké tropické podnebí s vysokými teplotami, malými teplotními výkyvy, vysokou vlhkostí a celoročními srážkami.