Vanuatu 2022 

připravujeme výjezd na 80. výročí potopení SS President Coolidge

Vanuatu

Oficiální název: Vanuatská republika
Hlavní město: Port-Vila
Počet obyvatel: 212 000
Rozloha: 12 189 km²
Měna: vanuatský vatu (VUV)
Úřední jazyk: bislama, pidžin angličtina, francouzština

Obyvatelstvo
Místní obyvatelé se nazývají Ni-Vanuatu a jsou melanéského původu. Představují zde 98% populace. Zbylé 2% tvoří Polynésané, Evropané a Asiaté. Na Vanuatu je vysoká míra negramotnosti, celých 47% obyvatel neumí číst ani psát. Ostrované jsou převážně křesťané, asi 62% protestanti a 15% římští katolíci. Vedle křesťanů zde najdeme také příznivce tzv. cargo kultu, který praktikuje tradiční náboženství. Hovoří se zde téměř stovkou různých jazyků.

Ekonomika
Pro místní obyvatel je důležitým zdrojem příjmů hlavně zemědělství, kde pracují dvě třetiny populace. Mezi hlavní pěstované plodiny patří kokosová palma, banány, cukrová třtina, citrusy, kakao, káva, chlebovník, vanilka, kukuřice, taro a zelenina. Důležitý je i rybolov a chov hovězího dobytka a prasat. Významnou roli v hospodářství ostrovů hraje těžba dřeva smrku Kauri. Exportními produkty jsou kopra, dřevo, hovězí maso, káva a kakao, které se vyváží do Austrálie, Japonska, Thajska a Indonésie. Na Vanuatu se dováží stroje a polotovary. Na ostrovech se nacházejí také ložiska manganové rudy, železa a mědi. Obyvatelé se věnují tradičním řemeslům, například dřevořezbě, výrobkům z korálů, vyřezávání sošek, výrobě luků a šípů, tradičních oděvů, masek a hudebních nástrojů.

Dějiny a kultura
Prvními, kdo spatřil tyto krásné ostrovy byli pravděpodobně Španělé při svých námořních plavbách. Britský mořeplavec James Cook však objevil ostrovy až v 18. století, zabral je pod britskou korunu a pojmenoval Nové Hebridy. V letech 1864-1904 se ostrovy staly centrem obchodu s otroky, kteří byli vyváženi na plantáže do Austrálie. Mezi lety 1906-1980 bylo Vanuatu anglicko-francouzským kondominiem. V roce 1980 byla vyhlášena nezávislost.

Geografie
Sopečné ostrovy Vanuatu leží v Melanésii v Tichém oceánu, asi 1750 km od Austrálie. Stát Vanuatu je součástí souostroví Nové Hebridy s 83 ostrovy a ostrůvky, které se táhne v délce asi 800 km. Pobřeží těchto ostrovů je obehnáno korálovými útesy. Největšími ostrovy jsou Espiritu Santo, Malékoula a Efaté, kde najdeme také hlavní město Port-Villa. Na ostrově Tana najdeme zase několik činných sopek. Nejvyšším vrcholem je Tabwemasana měřící 1877 metrů. Ostrovy jsou většinou porostlé hustou vegetací a deštnými lesy, je zde tropické vlhké a horké klima.