Bikini Atoll

Marshallovy ostrovy - potápění na Bikini Atoll & Kwajalein Atoll

    Přátelé a milovníci vrakového potápění a historie války v Pacificu. V poslední době se u mě množí dotazy na možnost potápění na světoznámé lokalitě Atolu Bikini a s tím související lokalitě Kwajalein Atoll. V podstatě "Nic není problém", ale vše souvisí s cenou za tento životní zážitek. Pro ty, co nemají rádi dlouhé čtení, hned na začátku oznamuji, že to vyjde na cca 260.000,- Kč (dva týdny, na lodi 13 dní - 12 nocí). Podmínky k akci: rok dopředu 25% nevratné zálohy, další 25% v lednu roku, kdy tam jedete, zbylých 50% pošlete 60 dní před cestou. To je většinou záležitost odrazující potápěče z našich končin. Pokud se tam chce někdo opravdu potápět, musí vědět do čeho jde. Musí to být 1. zkušený potápěč, 2. s odpovídající kvalifikací - hloubky ponorů 40 - 50 m, 3. kvalitní pojištění min Silver DAN, 3. mít na to peníze (např bakšiš je okolo 200 USD), 4. člověk je tam na potápění, takže 11 lidí v jedné kajutě je běžné. To byly možná ty nevýhody, ale potápění na Bikinách je zážitek na celý dlouhý život a lidé, kteří to absolvovali jsou váženi ve vrakové komunitě. Není to jen o tričku a mikině, kterou mají jen ti, kteří se tam potápěli. :-)
    Pro mě, jako vrakového historika války v Pacifiku, to je nejen zážitek na celý život, ale také jedna z cest pochopení nesmyslnosti válečného zbrojního průmyslu. Potápění na Truk Lagoon je jistě z historického hledista daleko přínosnější. 
    Cestování a průběh potápění na Marshallových ostrovechLetecká cesta z Prahy přes Soul, Guam, Chuuk, na Kwajalein, přespání v hotelu (lustrace od Americké armády) dáme dva ponory na vraku Prinz Eugen na Kwajaleinu, připravíme se na cestu lodí směrem na Bikini Atoll. Je to lahůdka pro otrlé cestovatele. Cca 36 hodin na malé lodi z toho větší část po otevřeném moři. Tam zvrací všichni, ti slabší jen blijou. No, přeskočím tu cestu. Potápění na Bikinách ale stojí za všechny ty potíže a tam si užijete vraky. Popis vraků vynechám, ty si najdete na www.wrecks.cz Průvodci na lodi jsou velmi zkušení, vraky maji zmáknuté a provedou vás všude. Potápění je systémem americkým, to znamená: Co řekne guide, to je svaté. Žádné penetrace, pokud to porušíte, máte po potápění a nikdo vám nevrátí žádné vložené dolady. Většinou se sejde skvělá parta potápěčů, protože slaboši tam nejezdí. V případě, že máte vážný zájem o tuto akci, tak si určitě užijete vraky Marshallových ostrovů.... ALE STOJÍ TO ZA TO!!!!